Kako rade narodni predstavnici u Županijskoj skupštini ?
BEZ PUNO BUKE I DALEKO OD OČIJU JAVNOSTI
Ima jedna narodna izreka koja kaže: “Ne možeš me toliko malo platiti, koliko mogu malo raditi!” Ove izreke pridržavaju se županijski vijećnici koje su birači birali u svibnju 2013.godine,a ove godine u istom mjesecu će opet imati tu mogućnost, pa im ova naša mala analiza može poslužiti za razmišljanje o kvaliteti njihovog izbora. U godini koja je iza nas županijska skupština se okupila svega pet puta i odradila 152 točke. Rekord u brzini sjednice postigli su na 19.sjednici kada su za 75 minuta odradili 21 točku dnevnog reda i aktualni sat.S obzirom da smo kao medij analizirali prethodnu godinu možemo primijetiti smanjeni intenzitet rada županijskih vijećnika. Na aktualnom satu nije bilo previše pitanja, a još manje se diskutiralo po točkama dnevnog reda, dok razlog treba tražiti u činjenici da mediji u pravilu napuštaju sjednicu nakon aktualnog sata. Pozive za sjednice županijske skupštine dobivali su samo odabrani mediji, opravdavajući se javnošću sjednica, a nitko nikada nije objasnio razloge zaustavljanja snimanja i prijenosa sjednica putem internet TV-Loki. Uglavnom ,postavljeno je svega 15 vijećničkih pitanja, a najviše (4) pitanja je tradicionalno postavio nezavisni vijećnik Stjepan Ćaćić, dok peto pitanje nije uspio postaviti jer se nije nalazio u dvorani u trenutku kada je trebao uputiti pitanje. Tri pitanja postavio je vijećnik Marijan Šuljić (HSLS), koji unatoč vrlo izraženoj aktivnosti voljom vladajuće koalicije nije član niti jednog radnog tijela županijske skupštine.
Po dva pitanja postavili su Ivan Bižanović (HSU),Tomislav Zrinski (SDP) i Ante Franić (HSLS), dok su po jedno pitanje postavili predstavnici vladajuće koalicije Ivica Čačić (HDZ) i Milka Rukavina (HDZ). Slično je bilo sa diskusijama po točkama dnevnog reda, pa je nezavisni vijećnik Stjepan Ćaćić diskutirao 8 puta, ali je ovdje Gojko Majetić (SDP) drugi po aktivnosti, sa 6 izlazaka za govornicu. Po dva puta su to učinili Tomislav Zrinski (SDP), Ante Franić(HSLS) i Marijan Šuljić (HSLS). Po nedolasku na sjednice istakao se Mile Jerbić (HSLS) koji zbog bolesti nije prisustvovao niti jednoj sjednici,a njegova stranka nije iskoristila mogućnost zamjene vijećnika.
Sastav radnih tijela županijske skupštine pokazuje da HDZ najviše vjeruje Marijanu Kustiću koji je participirao u radu pet radnih tijela,dok u Odboru za prosvjetu,kulturu,znanost i sport obnaša dužnost predsjednika. Od drugih stranaka vladajuće koalicije najviše se vjerovalo Željku Rukavini (HSS) koji obnaša dužnost predsjednika Odbora za poljoprivredu,šumarstvo i vodno gospodarstvo, a kao član sudjeluje u radu tri radna tijela. Ako je suditi po imenovanjima u razna radna tijela Darko Milinović je uz Marijana Kustića najviše povjerenja imao u dvije dame Milku Rukavinu i Katarinu Milković. Milka Rukavina je uz predsjedavanje u jednom radnom tijelu bila član u dva radna tijela,a vrlo je angažirana u ostalim tijelima,te je član Gospodarsko-socijalnog vijeća, i zamjenica člana u Partnerskom vijeću. Katarina Milković je uz predsjedavanje sa dva radna tijela bila zamjenik predsjednika Antikorupcijskog povjerenstva , a također je članica Povjerenstva za ravnopravnost spolova Ličko-senjske županije. Od oporbenih vijećnika nešto više je angažiran Ante Franić (HSLS) koji je predsjednik Antikorupcijskog povjerenstva i zamjenik predsjednice Odbora za strateško planiranje,investicije i fondove Europske unije,te član Partnerskog vijeća. Međutim, kada bi novci iz fondova Europske unije ovisili o radu Odbora za strateško planiranje,investicije i fondove Europske unije, onda ih vjerojatno ne bi bilo u Ličko-senjskoj županiji, jer je posljednja sjednica održana 19.02.2014.godine. Ipak, ima i neaktivnijih odbora od njih, pa Odbor za pitanja nacionalnih manjina kojim predsjedava Željko Obradović (SDSS) iz Donjeg Lapca tijekom ovog mandata nije održao niti jednu sjednicu, jer po njima što se tiče ove problematike teče “med i mlijeko”. Tijekom dosadašnjeg mandata županijske skupštine Odbor za pitanja hrvatskih branitelja je održao tri sjednice, pa je po ustaljenoj praksi prošlu godinu održana svega jedna sjednica. Imajući u vidu navedenu problematiku i broj sjednica ovog odbora čitatelji mogu prosuditi koliko truda ulažu i koliko se zalažu županijski vijećnici za rješavanje pitanja hrvatskih branitelja. (M.V.)